23 KWIETNIA 2024
CZAS CZYTANIA: 2 MIN

Certyfikacje wielokryterialne – wywiad z audytorem certyfikatu ZIELONY DOM

Aktualności
Wywiad z Adamem Włodzimierzem Wachem, audytorem certyfikatu ZIELONY DOM, architektem IARP.
Certyfikacje wielokryterialne – wywiad z audytorem certyfikatu ZIELONY DOM

Jakie według Ciebie są najważniejsze cechy/kryteria definiujące zrównoważone budownictwo mieszkaniowe?

W mojej opinii, zrównoważone budownictwo mieszkaniowe to takie, które posiada odpowiednie rozwiązania projektowe i technologiczne, zapewniając wysoki komfort użytkowy mieszkańców, nie powodując negatywnego oddziaływania na środowisko oraz zapewniając niskie koszty utrzymania obiektu w trakcie eksploatacji.

Zapewnieniu komfortu użytkowego służą nie tylko odpowiedniej jakości przegrody budowlane, które zagwarantują komfort cieplny i akustyczny, ale także wysokiej jakości systemy wentylacyjne. Szczególnie istotną cechą charakteryzującą zrównoważone budownictwo osiedli mieszkaniowych jest odpowiednie wykreowanie wspólnej przestrzeni osiedlowej, zapewniającej wysoki poziom bioróżnorodności czy zapewnienia dostępności architektonicznej dla użytkowników w różnym wieku oraz osób ze szczególnymi potrzebami.

Przed jakimi wyzwaniami według Ciebie stoi aktualnie rynek mieszkaniowy?

Najważniejszym wyzwaniem, przed jakim stoi obecnie rynek mieszkaniowy, jest dostępność cenowa nowych mieszkań oraz optymalne koszty ich utrzymania.

W związku z tym, wyzwaniem będzie rozwój nowych technologii budowlanych w kierunku budownictwa modułowego i prefabrykacji, które mogłyby obniżyć koszty metra kwadratowego oferowanego na rynku nieruchomości.

W zakresie kosztów utrzymania obiektów wyzwaniem jest dążenie do samowystarczalności energetycznej i tworzenie tzw. klastrów energetycznych umożliwiających niezależność energetyczną w skali niewielkiego osiedla czy osady wiejskiej. Sporym wyzwaniem jest obecnie modernizacja istniejących budynków mieszkalnych.

Jakie działania byłyby szansą na popularyzację Certyfikatu ZIELONY DOM w sektorze budownictwa mieszkaniowego?

Warto moim zdaniem podkreślać w działaniach promocyjnych, że jest to nasz rodzimy produkt, gwarantujący osiągnięcie najwyższego standardu w zakresie zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego.

W odniesieniu do rynku komercyjnego moim zdaniem niezbędne są działania informacyjne na konferencjach czy targach budowlanych. Istotne też będą działania marketingowe realizowane poprzez wywiady z deweloperami, wykonawcami czy projektantami, ale przede wszystkim z producentami materiałów budowlanych, którzy uczestniczą już w procesie certyfikacji.

Co skłoniło Cię do uzyskania uprawnień akredytowanego audytora certyfikatu ZIELONY DOM?

Uprawnienia akredytowanego audytora Certyfikatu ZIELONY DOM z pewnością zapewniły mi przynależność do społeczności audytorskiej, wrażliwej na zmieniające się trendy w kierunku zrównoważonego rozwoju w budownictwie, zapewniają mi także aktywne uczestnictwo w procesie inwestycyjnym.

Jakie korzyści daje certyfikowanie budynków w sektorze mieszkaniowym i jak przekonać inwestorów do wdrażania rozwiązań realizujących kryteria certyfikatu ZIELONY DOM?

Z pewnością certyfikat ZIELONY DOM jest gwarancją określonego standardu charakteryzującego zrównoważone budynki mieszkalne. Certyfikowana inwestycja daje unikalny potencjał sprzedażowy, co z pewnością może być ogromnym wyróżnikiem dla inwestora oraz klientów na rynku nieruchomości.