17 KWIETNIA 2024
CZAS CZYTANIA: 2 MIN

Certyfikacje wielokryterialne – wywiad z audytorką certyfikatu ZIELONY DOM

Aktualności
Wywiad z Jolantą Panas, audytorką certyfikacji ZIELONY DOM, rzeczoznawcą majątkowym, zarządcą nieruchomości z uprawnieniami do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, ekspertką ds. nieruchomości.
Certyfikacje wielokryterialne – wywiad z audytorką certyfikatu ZIELONY DOM

Jakie według Ciebie są najważniejsze cechy/kryteria definiujące zrównoważone budownictwo mieszkaniowe?

Wprawdzie nie istnieje jednoznaczna definicja zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego, jednak powszechnie obowiązuje ogólny konsensus określający podstawowe elementy takiego budownictwa. Do tych elementów zaliczamy między innymi: lokalizację (ułatwiającą redukowanie śladu węglowego podczas przemieszczania się, a zatem umożliwiającą dostęp do komunikacji publicznej czy ścieżek rowerowych), położenie (w stosunku do stron świata i w ramach rewitalizacji terenu), dostęp do energii ze źródeł odnawialnych oraz efektywne gospodarowanie energią, między innymi dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, pozwalającej na efektywne zarządzanie zarówno energią, jak i ciepłem czy zużyciem wody w budynku.

Duże znaczenie odgrywają zastosowane materiały – dążenie do tego, by były to materiały korzystnie wpływające na zdrowie człowieka, ale także trwałe i odporne, wymagające mniejszej częstotliwości wymiany i w ten sposób przyczyniające się do redukcji śladu węglowego budynku w trakcie eksploatacji budynku. Budynki umożliwiające łatwe zaadaptowanie do innych funkcji czy recykling zastosowanych materiałów, przyczyniają się do redukcji wbudowanego śladu węglowego.

Przed jakimi wyzwaniami według Ciebie stoi aktualnie rynek mieszkaniowy?

W polskim zasobie budowlanym prawie 70% powierzchni stanowią budynki mieszkalne. Biorąc pod uwagę dążenie UE do neutralności klimatycznej do 2050 r. oraz fakt, że 80% istniejących dziś budynków będzie wciąż istnieć do 2050 roku, to największym wyzwaniem stojącym dziś przed segmentem mieszkaniowym jest obniżenie emisyjności budynków. Zgodnie z najnowszą wersją przyjętego (2023.12.07) unijnego porozumienia w sprawie Dyrektywy EPBD, ma to być redukcja średniego zużycia energii pierwotnej o 16% do 2030 roku oraz o 20-22% do 2035r.

Jakie działania byłyby szansą na popularyzację certyfikatu ZIELONY DOM w sektorze budownictwa mieszkaniowego?

W obliczu konieczności poddawania budynków głębokiej renowacji (patrz odpowiedź na pytanie 2) szansą na popularyzację certyfikatu ZIELONY DOM byłoby stworzenie systemu również dla budynków istniejących.

Co skłoniło Cię do uzyskania tytułu Akredytowanego Audytora certyfikatu ZIELONY DOM?

Fakt, że jest to pierwszy w pełni polski wielokryterialny system oceny budynków zrównoważonych.

Jakie korzyści daje certyfikowanie budynków w sektorze mieszkaniowym i jak przekonać inwestorów do wdrażania rozwiązań realizujących kryteria certyfikatu ZIELONY DOM?

O ile początki budownictwa zrównoważonego wywodzą się z redukcji zapotrzebowania na energię, czyli redukowania operacyjnego śladu węglowego, o tyle współcześnie rozszerza się perspektywę analizy oddziaływania budynku na analizę całego cyklu życia budynku i redukowanie również wbudowanego śladu węglowego, do czego przyczyniają się regulacje unijne, tj. Taksonomia, CSRD z ESRS, czy EPBD. Certyfikat ZIELONY DOM w ramach oceny przyznaje punkty za przeprowadzenie analizy LCA, a dane z niej mogą być ułatwieniem w raportowaniu zrównoważonego rozwoju zgodnie z CSRD. Ponadto, uzyskanie certyfikatu ZIELONY DOM dla prowadzonej inwestycji może być swego rodzaju poświadczeniem wspierającym utrzymanie wartości nieruchomości w perspektywie długookresowej, co może być zachęcające dla kredytodawców.