• 9 grudnia 2022

Autodesk BIM DAYS 2022 | Cyfrowy Ekosystem za nami

Autodesk BIM DAYS 2022 | Cyfrowy Ekosystem za nami

Autodesk BIM DAYS 2022 | Cyfrowy Ekosystem za nami 1024 768 PLGBC

Za nami ósma już edycja BIM DAYS, w tym roku pod hasłem Cyfrowy Ekosystem. W konferencji, w trybie stacjonarnym i online, wzięło udział 800 osób. Dostępne są już nagrania poszczególnych sesji: www.autodesk.pl/bimdays2022  

BIM DAYS 2022 | Cyfrowy Ekosystem to trzy dni wypełnione 35 sesjami merytorycznymi. W tym roku wśród najważniejszych zagadnień znalazły się te związane z aktualną sytuacją rynkową. Na ile lepsza współpraca i dostęp do informacji mogą pomóc firmom przygotować się na zmieniające się warunki? Jak – dzięki technologii i usprawnieniom w organizacji pracy – podnosić produktywność zarówno na poziomie firmy, jak i całej branży? Drugą grupą, nie mniej ważną, były tematy z obszaru zrównoważonego budownictwa. Rosnąca świadomość i legislacja sprawiają, że zagadnienie jest coraz bardziej widocznym trendem na rynku.

– BIM DAYS 2022 wyraźnie pokazuje, że BIM staje się punktem w agendzie na najbliższy okres u wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego. Widać to m.in. po rosnącym udziale osób reprezentujących inwestorów publicznych i prywatnych wśród uczestników i prelegentów. To pozytywna zmiana, ponieważ inwestorzy to grupa, która według naszych badań, jest szczególnie ważna z perspektywy rozwoju i standaryzacji BIM w Polsce – podsumowała Grażyna Kołodziejek, Country Marketing Manager w Autodesk.

Co zdeterminuje rynek w najbliższych latach? Czy jest miejsce dla innowacji?

Debatę otwierającą „Jak przyspieszyć innowacje w budownictwie” poprowadził Przemek Nogaj, Territory Account Sales Executive Poland w Autodesk. Jak przyszłość branży widzą paneliści?

– Jest szansa na to, aby przyspieszyć wdrażanie zrównoważonego rozwoju. Musimy myśleć, w jaki sposób stać się kontynentem neutralnym klimatycznie do 2050. Skupić się na ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych przeliczanych na ślad węglowy. To oznacza nowe podejście do ekonomii cyrkularnej, materiałów budowlanych i ich wykorzystania po śmierci technicznej budynku. Jesteśmy u progu transformacji związanej z podejściem do tych tematów w branży budowlanej – zauważyła Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Architekt, Prezes SARP, Partner i Członek Zarządu APA Wojciechowski

– Zmieniają się ceny energii, zmienia się dostęp do surowców. Dzieje się to w niekontrolowany sposób, brak jest możliwości zaplanowania działań. Będziemy musieli więc odpowiadać na te zmiany w sposób bardzo dynamiczny. Do czego nas to doprowadzi? Myślę, że do zmiany sposobu przetwarzania informacji, zapanowania nad nimi i decydowania, które dane są wartościowe – skomentował Jacek Boruc, Zastępca Dyrektora w Pionie Przygotowania Produkcji w Warbud.

– Mamy wiele czynników, które wpływają na rynek – przerwane łańcuchy dostaw, kryzys energetyczny, wzrost cen, wyzwania rynku pracy. To jest dla nas czas zmian. Musimy się zmienić, musimy się do tego przystosować. Firmy, które to zrobią będą dobrze przygotowane na czas pokryzysowy, odbicie, które musi nastąpić. Uważam, że kolejne 2-3 lata będą czasem bardzo intensywnych zmian – dodał Tomasz Franczewski, członek zarządu, Dyrektor Pionu Realizacji w Spravia.

Inwestor na drodze do BIM – gdzie jesteśmy?

Wiele optymizmu wniosła debata „Wartość BIM dla inwestora”, którą poprowadziła Agnieszka Belka, Senior Territory Account Representative Poland w Autodesk. Uczestnicy odnosili się m.in. do dość powszechnej opinii, że „inwestorzy nie widzą wartości BIM”, dzielili się również swoimi doświadczeniami ze współpracy w oparciu o model BIM z innymi uczestnikami rynku.

– W Centralnym Porcie Komunikacyjnym wdrażamy BIM bardzo szeroko. Przyjęliśmy dokumenty standaryzujące nasze podejście do BIM, w tym wymianę danych i informacji. Ogromną wartością BIM jest transparentność i współpraca już na etapie pracy w toku. Jej efektem jest o wiele mniej błędów i przyspieszenie procesu projektowania – ocenił Michał Latała, Zastępca Dyrektora ds. BIM w Biurze Zarządzania Programem w Centralnym Porcie Komunikacyjnym.

– W całym procesie budowlanym zależało nam na tym, żeby być jego czynnym uczestnikiem, praca w oparciu o model cyfrowy dawała nam taką możliwość. Planujemy również wykorzystanie modelu w zarządzaniu obiektem – mówili przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu: Anna Wawrzyniak-Olszak, dyrektor Centrum Inwestycji oraz Ryszard Rotter, Starszy Inspektor Nadzoru Inwestorskiego.

– Wdrażamy BIM od ponad dwóch lat, przygotowaliśmy standardy projektu i budowy, przed nami opracowanie standardów zarządzania. W tej chwili realizujemy cztery projekty w metodyce BIM. To ponad 2.200 mieszkań. Przy liczbie projektów, które procedujemy, konieczna jest standaryzacja. BIM daje nam tę standaryzację na wielu poziomach – technicznym, organizacyjnym, informacyjnym. Każde zastosowanie BIM przynosi korzyści, jednak najłatwiej ocenić wartość BIM, licząc kolizje. Ogromne ilości kolizji, które udaje się usunąć na etapie projektowym w wirtualnym modelu, to oszczędność czasu i pieniędzy inwestora – powiedziała Edyta Andrejczyk, Ekspert BIM w Departamencie Realizacji Inwestycji PFR Mieszkania w Funduszu Mieszkań dla Rozwoju.

Czego inwestorom brakuje we współpracy z projektantami i wykonawcami? Tutaj paneliści wskazywali swoje oczekiwania w obszarze doświadczenia w koordynacji międzybranżowej BIM, zrozumienia wymagań ze strony inwestora, ale także zwiększenia zakresu doradztwa BIM i wsparcia w zarządzaniu całym procesem.

Doświadczenia z rynku w centrum uwagi

Podobnie jak w latach ubiegłych, swoimi doświadczeniami dzielili się praktycy. Wśród nich przedstawiciele firm: Aluprof, BBGK Architekci, Biproraf, Biuro Projektów „Metroprojekt”, Blue Projects, Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, Eco City Katowice, EPR Architects Poland, Euro Styl, Murapol Architects Drive, PANOVA STUDIO, PM Group Polska, SAO Architecture, SRDK Studio Projekt oraz Unihouse.

Na uwagę zasługuje bardzo szeroki zakres tematyczny. Prelegenci pokazywali, w jaki sposób wdrażać BIM w organizacji, jak zarządzać zespołem pracującym w BIM, ale również jak optymalizować i automatyzować pracę. Ważnym wątkiem była współpraca, w tym w oparciu o platformę CDE.

– Wiele prezentacji pokazywanych na BIM DAYS to propozycje naszych klientów i ekspertów rynku. Zgłoszenia zbieramy na wiosnę każdego roku i już dzisiaj zapraszamy do udziału w kolejnej edycji. Ogromnie cieszy nas fakt, że konferencja BIM DAYS jest doskonałą płaszczyzną wymiany doświadczeń i ma swój udział w edukacji rynku – mówi Grażyna Kołodziejek.

BIM i co dalej

Efektywna współpraca była także motywem przewodnim prezentacji nowości Autodesk. Andrzej Samsonowicz, Technical Sales Specialist AEC i Tomas Lendvorsky, Senior Technical Sales Specialist AEC w Autodesk, przedstawili koncepcję Autodesk Forma – branżowej chmury AEC, środowiska, które połączy procesy BIM w zespołach projektujących, realizujących i zarządzających inwestycjami, umożliwiając swobodny przepływ danych pomiędzy poszczególnymi etapami, odbiorcami i zasobami. Sporo miejsca poświęcono również nowościom Autodesk Construction Cloud, które w jeszcze większym stopniu ułatwiają współpracę na etapie realizacji inwestycji. Ważnym elementem konferencji są co roku również prezentacje techniczne, pozwalające na podnoszenie kompetencji niezbędnych w codziennej pracy.

Zapraszamy do oglądania materiałów z konferencji: www.autodesk.pl/bimdays2022

 

Informacje o konferencji

BIM DAYS 2022 | Cyfrowy Ekosystem
Konferencja hybrydowa, 25-27 października 2022
Materiały z konferencji: www.autodesk.pl/bimdays2022
Patroni instytucjonalni: Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP.
Partnerzy Złoci: BSI, Dell
Partnerzy Srebrni: Leica Geosystems, TPI
Partnerzy Autodesk: AEC Design, Arkance Systems Poland, CADVISION PANOVA Group, Graitec, Man and Machine, MAT, Procad.

Informacje o Autodesk
Autodesk dostarcza oprogramowanie dla ludzi, którzy tworzą. Jeżeli kiedykolwiek prowadziłeś sportowy samochód, podziwiałeś imponujący wieżowiec, używałeś smartfona lub oglądałeś wspaniały film, bardzo możliwe, że doświadczyłeś tego, nad czym pracują miliony klientów Autodesk na całym świecie. Twórz, co tylko chcesz, z Autodesk. Więcej informacji na www.autodesk.pl, www.facebook.com/Autodesk.Poland

Skip to content