• 14 września 2021

CEMEX głównym dostawcą betonu na rozbudowę Terminalu LNG w Świnoujściu

CEMEX głównym dostawcą betonu na rozbudowę Terminalu LNG w Świnoujściu

CEMEX głównym dostawcą betonu na rozbudowę Terminalu LNG w Świnoujściu 940 516 PLGBC

Materiał partnera

CEMEX Polska jest dostawcą betonu dla generalnego wykonawcy rozbudowy Terminalu w Świnoujściu: konsorcjum firm PORR S.A. i TGE Gas Engineering GmbH.

Najważniejsze elementy tej należącej do GAZ-SYSTEM inwestycji to budowa trzeciego zbiornika na skroplony gaz ziemny o pojemności około 180 tys. m3 oraz konstrukcja nowego nabrzeża dla statków do rozładunku, załadunku i bunkrowania LNG wraz z dedykowaną estakadą przesyłową.

CEMEX Polska ma dostarczyć beton na część lądową (onshore) oraz morską (offshore). Do rozbudowy terminalu zostaną wykorzystane m.in. szczególnie wymagające betony podwodne oraz beton hydrotechniczny. Ściany zbiornika będą wykonane z betonu kriogenicznego, który jest odporny na temperatury poniżej -195 °C.

Udział CEMEX w tej inwestycji potwierdza zaangażowanie firmy w strategię Future in Action i aktywności podejmowane na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

– Kluczowe inwestycje wymagają materiałów spełniających najwyższe standardy. Na potrzeby rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu zespół technologów betonu CEMEX opracował mieszanki, które cechują się doskonałymi parametrami jakościowymi. Pozwolą one na wieloletnie, bezpieczne użytkowanie powstającego obiektu – mówi Tomasz Szczepański, Senior Manager Mobile Business w CEMEX Polska.

CEMEX: Strategia Future in Action

Udział CEMEX-u w tym ważnym dla Polski projekcie wpisuje się w globalną strategię CEMEX dotyczącą przeciwdziałania zmianom klimatu Future in Action, w ramach której firma deklaruje m.in. 40-procentową redukcję emisji CO2 z prowadzonej działalności produkcyjnej do 2030 roku (w porównaniu z poziomem emisji z 1990 roku). W tym roku firma zadeklarowała jednocześnie o 5 lat szybsze osiągnięcie wcześniej ustanowionego celu 35-procentowej redukcji, tj. już w 2025 roku.

W Europie CEMEX może poszczycić się osiągnięciem 35% redukcji emisji CO2 już w 2020 roku, dlatego europejskie zakłady przyjęły cel zmniejszenia emisji aż o 55% do 2030 roku, nawiązując w ten sposób do nowej strategii Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji CO2.

Skip to content