Materiał Partnera
Centrum Południe we Wrocławiu to wyjątkowa inwestycja Skanska Property. Inwestor już na etapie koncepcji i planowania tego biurowca postawił na ochronę przyrody i bioróżnorodności. W procesie projektowania oraz w trakcie trwania całej budowy dołożono wszelkich starań, aby zachować lokalną bioróżnorodność, podnieść jej potencjał i zrealizować działania sprzyjające adaptowaniu miasta do zmian klimatu.
Zespół TACTUS jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji wykonał inwentaryzację terenu przeznaczonego pod inwestycję oraz terenu bezpośrednio z nim sąsiadującego. W wyniku inwentaryzacji stwierdzono, że obecne w sąsiedztwie inwestycji wieżowce chętnie wykorzystywane są przez pustułki do gniazdowania. Natomiast botanicznie tereny zielone w tej części miasta charakteryzowała w przeszłości obecność typowych dla tej części regionu biogeograficznego siedlisk, zbliżonych składem do ciepłolubnych muraw.
Tworząc więc plan ochrony bioróżnorodności dla inwestycji na czas jej realizacji i eksploatacji, nie tylko skupiono się na ochronie zastanej na terenie inwestycji zieleni wysokiej, ale także zaplanowano stworzenie siedlisk gniazdowych dla pustułek oraz zaaranżowanie zieleni projektowej w taki sposób, aby nawiązywała do siedlisk ciepłolubnych. Tworząc listę gatunków rekomendowanych do wykorzystania w projekcie zieleni, skupiono się na gatunkach rodzimych i przede wszystkim odpowiadających lokalnym warunkom siedliskowym i wodnym. Mając na uwadze deficyt wodny oraz długotrwałe okresy suszy typowe dla miejskich wysp ciepła aglomeracji Europy Środkowo-Wschodniej, zadbano, aby roślinność obecna w formie skwerów i zielonych dachów była odporna na suszę i nie wymagała intensywnego podlewania czy zabiegów pielęgnacyjnych.
Tym, co w szczególności wyróżnia ten projekt, jest również ochrona ptaków przed kolizjami ze szklanymi elementami budynku, takimi jak szklane narożniki czy balustrady balkonów. Już na etapie projektowania zarówno architekci z pracowni projektowej APA Wojciechowski, jak i sam inwestor oraz przyszli najemcy przychylnie ustosunkowali się do tematu wykorzystania zabezpieczeń minimalizujących ryzyko kolizji ptaków. W efekcie niemal 1400 m2 przeszkleń obecnych w bryle budynku i wytypowanych w ekspertyzie TACTUS jako kolizyjne będzie już niebawem bezpieczne dla ptaków.
