Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC zaprosiło ekspertów branży budownictwa i nieruchomości do podzielenia się opinią na temat raportu: Szacowanie śladu węglowego budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050. Opracowanie powstało w ramach realizowanego projektu #BuildingLife.

Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedzią dra inż. arch. Kajetana Sadowskiego z Katedry Projektowania Architektoniczno-Konstrukcyjnego Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Druga część mapy drogowej dekarbonizacji budownictwa do roku 2050 r. pt. Szacowanie śladu węglowego budynków jest opracowaniem pionierskim.
Kompleksowo, a jednocześnie w sposób przystępny przedstawiono w niej podstawy szacowania wbudowanego śladu węglowego, dostarczając wszystkim zainteresowanym cenną wiedzę o tym aspekcie projektowanego budynku. Pamiętajmy, że niedługo (według planów Komisji Europejskiej od 2030 roku) taki szacunek będzie obowiązkowym elementem każdego projektu!
Wynikająca stąd paląca potrzeba przygotowania projektantów, wykonawców, inwestorów czy urzędników do zapoznania się i zrozumienia specyfiki obliczeń została przez to opracowanie znakomicie wypełniona.
Dodatkowo, autorzy po przeanalizowaniu sprawdzonych europejskich przykładów pokusili się też o zaproponowanie wytycznych dotyczących przyszłej metodologii, co być może ułatwi decydentom podejmowanie przemyślanych decyzji.
Autorom gratuluję, a wszystkim polecam!
Więcej o dekarbonizacji budownictwa: dekarbonizacja.plgbc.org.pl