Pod koniec czerwca pierwszy budynek należący do kompleksu biurowego „Face2Face Business Campus”, zlokalizowanego przy skrzyżowaniu ulic Chorzowskiej i Grundmanna w Katowicach, uzyskał certyfikat BREEAM 2016 na poziomie Excellent. Deweloper Echo Investment S.A. może po raz kolejny pochwalić się inwestycją z tak wysoką notą. Za projekt architektoniczny odpowiada biuro Grupa 5 Architekci, natomiast proces certyfikacji koordynowany był przez Sweco Consulting.

– Bardzo się cieszymy z kolejnego sukcesu osiągniętego wspólnie ze SWECO Consulting. Inwestycja Face2Face to nie tylko doskonała lokalizacja i przyjazne miejsce pracy, ale także przemyślana przestrzeń rekreacyjna. Uzyskany certyfikat BREEAM potwierdza, że obiekt zaprojektowano z myślą o komforcie przyszłych użytkowników, a także wpływie na środowisko naturalne. Mamy nadzieję, że wkrótce uda nam się powtórzyć tak wysoki wynik dla Etapu II – mówi Karolina Dąbek, specjalista ds. certyfikacji BREEAM w dziale biur i hoteli Echo Investment.

Teren zewnętrzny kompleksu został bardzo atrakcyjnie zaprojektowany i będzie dostępny nie tylko dla użytkowników budynków Face2Face Business Campus, ale również dla osób z zewnątrz. W projekcie zagospodarowania terenu znalazły się wydzielone strefy o różnym charakterze. Strefa przed wyższym, piętnastokondygnacyjnym budynkiem stanowi część reprezentacyjną. Znajdzie się tam ciekawa rzeźba przestrzenna oraz urozmaicona zieleń.

Pomiędzy budynkami zaprojektowano duży taras z siedziskami. Jako strefy relaksu zaproponowano także zielone górki, labirynty, boiska do gry w koszykówkę i do gry w bule oraz hamaki. Dodatkowo na terenie inwestycji przewidziano udogodnienia dla rowerzystów, w postaci zewnętrznych stojaków rowerowych, jak również parkingu na rowery na kondygnacji podziemnej wraz z prysznicami i szatnią dla rowerzystów. Roślinność przy całym kompleksie stanowi bardzo ważny element założenia architektoniczno-urbanistycznego, urozmaicając przestrzeń miejską, którą tworzy często betonowe utwardzone podłoże.

Na terenie inwestycji zostaną wprowadzone wielogatunkowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin, zgodnie z zaleceniami ekologa. W projekcie uwzględniono „aroma pole” (ogród zapachowy) z wykorzystaniem gatunków roślin pachnących, m.in. lawendy i smagliczki. Istotną kwestią, zaleconą przez ekologa, było przeciwdziałanie dalszemu rozprzestrzenianiu się gatunku inwazyjnego rdestowca ostrokończystego, który zidentyfikowano podczas inwentaryzacji. W Katowicach występuje on powszechnie, bardzo łatwo rozprzestrzenia się m.in. rzeką Rawą, która sąsiaduje z terenem inwestycji i zagraża rodzimym gatunkom.

Wspieranie bioróżnorodności na terenie inwestycji nie kończy się na doborze ciekawej roślinności. Zaplanowano również elementy małej architektury, w postaci domków dla bezkręgowców, zbiorniki do gromadzenia wody deszczowej oraz zbiornik zewnętrzny z fontanną.

Jednym z innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w budynku jest czynnik chłodniczy, który ma mniej więcej o połowę mniejszy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego od standardowo wykorzystywanych czynników. W budynku została też wbudowana wodooszczędna armatura. Równie ważne w projekcie jest zapewnienie komfortowych warunków pracy użytkownikom budynku, np. poprzez zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach czy oświetlenia miejsc pracy światłem dziennym.

Poza popularnymi rozwiązaniami projektowymi na potrzeby certyfikacji BREEAM, zastosowano także innowacyjne podejście w zakresie wykorzystania materiałów budowlanych, posiadających certyfikaty środowiskowe EPD.

Zapewnienie zdrowych, efektywnych energetycznie i ekologicznych budynków jest jednym z głównych zadań współczesnego budownictwa. Gratulujemy Echo Investment uzyskania zielonego certyfikatu BREEAM i życzymy dalszych sukcesów we współpracy ze Sweco Consulting.

Podobne informacje