• 21 lutego 2019

Jak Arup wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju

Jak Arup wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju

Jak Arup wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju 421 526 PLGBC

Razem z organizacją Bridges to Prosperity (B2P) budujemy mosty dla pieszych, by przybliżyć szkoły, miejsca pracy i szpitale społecznościom mieszkającym w trudno dostępnych warunkach geograficznych, w oddaleniu od większych miejscowości, co powoduje ich częściowe wykluczenie. B2P działa na terenie Afryki, Azji i Ameryki Południowej. W miejscowościach, gdzie zbudowano mosty, udało się osiągnąć m.in. 12-procentowy wzrost dostępu do edukacji, 24-procentowy wzrost w leczeniu chorób, 18-procentowy wzrost zatrudnienia kobiet i 15-procentowy wzrost lokalnego handlu.

W latach 2018-2021, co roku, pięciu przedstawicieli Arupa z naszych biur na całym świecie uczestniczy w jednej budowie i uczy miejscową społeczność w zakresie inżynierii. Tym razem działamy w Rwandzie. Oprócz uczestnictwa w wyprawie, pracujemy także zdalnie, np. tworząc filmy instruktażowe.

– Dzielimy się wiedzą na temat tego, jak prowadzić prace naprawcze mostów. Współpracujemy nie tylko z innymi organizacjami, ale też ze społecznościami lokalnymi. Dlatego wierzę, że to jest prawdziwe partnerstwo na rzecz celów – mówi Agnieszka Tatarczak z biura w Warszawie, która angażuje się w projekt B2P.

Zmiana klimatu będzie miała ogromny wpływ na życie ludzi w przyszłości. Ponieważ filozofia Arupa od początku istnienia stawiała za cel pozostawienie pozytywnego dziedzictwa dla kolejnych pokoleń, czujemy się szczególnie odpowiedzialni za to, by nasza praca łagodziła negatywny wpływ na klimat w dziedzinach, którymi się zajmujemy, a są to miastatransportenergia i zasoby wodne.

Jednym z czynników, jakimi możemy efektywnie oddziaływać na zmiany klimatyczne, jest wpływ na przemysł budowlany. Ograniczamy zatem ilość emisji CO2, doradzając w zakresie obniżenia zużycia energii i tworząc energooszczędne budynki poprzez modelowanie energetyczne i optymalizację rozwiązań projektowych.

Na przykład w budynku przemysłowym na Dolnym Śląsku stworzyliśmy model energetyczny, który zmniejszył produkcję energii o 60%, co przekłada się na 47% oszczędności w kosztach. Pozwoliło to na uzyskanie 18 z 19 punktów LEED w tej kategorii.

Ograniczamy zużycie energii również w istniejących budynkach, realizując wiele projektów zarówno LEED in use, jak i BREEAM in use, co także przekłada się na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Niedawno na warsztatach Arup Design School East Asia w Hong Kongu, których tematem przewodnim były cele zrównoważonego rozwoju (SDGs), region europejski reprezentowała Ewa Ożóg, inżynier z naszego krakowskiego biura. Ponieważ SDGs są celami naszej firmy, dbamy o edukację młodych inżynierów w tym zakresie, by potem stosowali zdobytą wiedzę w codziennej pracy nad projektami.

Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z ruchem Hong Kong Cleanup, który regularnie organizuje akcje oczyszczania dna morza oraz sprzątania plaży, The Salvation Army, i organizacją charytatywną Food Link, która zbiera resztki jedzenia z hoteli oraz innych instytucji i gotuje z nich obiady dla potrzebujących.

W ramach zajęć, trzydziestu Arupian również miało okazję ugotować kolację z resztek jedzenia, zebranego z hoteli przez Food Link. Zespół Ewy przygotował zupę gazpacho, makaron, który był już ugotowany, z sosem grzybowym (z puszki) i kiełbaskami, które również były już upieczone, ponieważ zostały zabrane z bufetu śniadaniowego. A na deser, francuskie tosty z gruszką. Wszystkie dania okazały się bardzo smaczne.

– Jeśli uważasz, że Twój wkład nie będzie miał wpływu na globalną konsumpcję, pomyśl, że co roku marnuje się ponad 1,3 miliarda ton jedzenia, a w tym samym czasie 2 miliardy ludzi cierpi głód lub jest niedożywionych. Możesz w łatwy sposób przyczynić się do zmniejszenia tych drastycznych statystyk, wprowadzając zasadę “nie marnujemy jedzenia” w swoim domu – przekonuje Ewa.

Miasto “gąbka”, czyli odporność powodziowa w Bydgoszczy i rozwiązania zielono-niebieskiej infrastruktury

Wspierając bydgoski plan na rzecz zrównoważonej przyszłości, nasi inżynierowie przygotowali katalog rozwiązań niebiesko-zielonej infrastruktury miasta. Zgodnie z tym podejściem, odporne miasto ma działać jak gąbka, zbierając i przechowując wodę deszczową, która ma być używana podczas suchych okresów.

Przyjmując wizję długoterminową, poradnik wskazuje szereg rozwiązań dostosowanych do potrzeb Bydgoszczy, identyfikując i oceniając ich wpływ na rozwój miasta do roku 2050, a także wspierając i edukując potencjalnych interesariuszy, w tym władze miejskie, odpowiedzialne za planowanie przestrzenne, oraz mieszkańców i inwestorów, pomagając w zwiększeniu znaczenia wspólnej odpowiedzialności za przyszłość miasta Bydgoszczy.

– Wierzę, że praktyczny i obrazowy charakter katalogu zachęci wszystkich do wzbogacenia własnych planów i projektów o najlepsze dla każdego wzorce gospodarowania wodami opadowymi – mówił Rafał Bruski, Prezydent Miasta Bydgoszczy.

Inicjatywa C40

Arup po raz kolejny został partnerem inicjatywy C40, skupiającej ponad 90 miast na świecie, w tym Warszawę, które zobowiązały się do działań na rzecz klimatu, prowadzących do zdrowszej i bardziej zrównoważonej przyszłości.

Wierzymy, że adresowanie problemów związanych m.in. ze zmianą klimatu do poziomu miast, jest efektywne, ponieważ wpływ tych zmian, takich jak smog czy zagrożenie podtopieniami, często dotyczy miast bezpośrednio, co sprawia, że mieszkańcy i lokalne władze są bardziej zaangażowani w zapobieganie tym zjawiskom.

W poprzedniej edycji programu przeprowadziliśmy warsztaty dla samorządu warszawskiego o korzyściach indukcyjnego ładowaniu autobusów oraz LED-owego oświetlenia ulic Warszawy.

Edukujemy w kierunku certyfikacji WELL (nasze biura w Cork i Bostonie posiadają certyfikat na poziome Gold, a biuro w Melbourne jest w trakcie certyfikacji). Pracujemy z klientami, wprowadzając także rozwiązania zapewniające certyfikacje LEED i BREEAM.

Dbamy o dobre samopoczucie naszych pracowników – w polskich biurach organizujemy w tym roku kampanię “Wellbeing w czterech krokach”. W pierwszym kwartale będziemy zachęcać do picia większej ilości wody, w drugim skupimy się na ruchu, w trzecim zadbamy o zdrowe odżywianie, a zimą będziemy podkreślać wagę zdrowia psychicznego i radzić np., w jaki sposób zredukować stres.