Materiał partnera
Rozpoczynający się sezon grzewczy wiąże się zwykle z pogorszeniem jakości powietrza. O szkodliwości smogu stale przypominają nam serwisy informacyjne, tablice obrazujące stan powietrza, czy też aplikacje, w których można szybko sprawdzić aktualny stan powietrza w miejscu, gdzie się obecnie znajdujemy.
Ale czy zastanawiamy się na co dzień, jaki stan powietrza mamy w domu lub w budynku, w którym pracujemy?
Niedostatki projektu instalacji wentylacyjnej, zastosowanie materiałów konstrukcyjnych lub wykończeniowych emitujących duże ilości związków organicznych, a także zewnętrzne zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, dostające się do wnętrz, to tylko niektóre z czynników obniżających jakość powietrza. Niewątpliwie dbanie o to, czym oddychamy nie jest ani chwilową modą ani zbędnym luksusem – badania wykazują związek między jakością powietrza a naszym zdrowiem. Czasem już drobne działania mogą dodatnio wpłynąć na otaczającą nas mikroatmosferę. Jednakże pierwszym krokiem przed wdrożeniem odpowiedniego rozwiązania musi być zdiagnozowanie problemu.
Podstawowe badania można wykonać za pomocą miernika, dzięki czemu z łatwością określimy stężenia CO2 i CO, wilgotność oraz temperaturę. W pomieszczeniach, w których przebywa wiele osób, istotne jest zbadanie chociażby stężenia CO2, ponieważ zbyt wysokie stężenie może powodować uczucie senności, osłabienie oraz problemy z koncentracją, co szczególnie może obniżyć produktywność w pracy lub w szkole.
W przypadku, gdy został przeprowadzony remont pomieszczenia lub wymieniona została część wyposażenia (typu meble, dywan) i mimo długotrwałego wietrzenia oraz usprawnienia wentylacji nadal utrzymuje się nieprzyjemny zapach i odczuwamy dyskomfort przebywając w tym pomieszczeniu, warto zastanowić się nad jednym z badań laboratoryjnych, które oferuje TERMOCENT. W takich sytuacjach rekomendujemy wykonanie miernikami w czasie rzeczywistym specjalistycznych pomiarów stężeń m.in. formaldehydu i sumy lotnych związków organicznych oraz ewentualne pomiary występowania 65 najczęściej sprawdzanych związków z grupy LZO w wybranych pomieszczeniach. TERMOCENT może także zaproponować znalezienie źródła emisji, szczególnie jeżeli już wiemy jakich związków mamy za dużo w powietrzu, a nie jesteśmy w stanie sami wskazać przyczyny problemu.
Więcej na temat badań oferowanych przez TERMOCENT znajdziesz tutaj.
