• 22 kwietnia 2021

Ochrona bioróżnorodności w procesie inwestycyjnym? TACTUS wraz z ekspertami pokazuje, że to proste i możliwe

Ochrona bioróżnorodności w procesie inwestycyjnym? TACTUS wraz z ekspertami pokazuje, że to proste i możliwe

Ochrona bioróżnorodności w procesie inwestycyjnym? TACTUS wraz z ekspertami pokazuje, że to proste i możliwe 577 824 PLGBC

Materiał partnera

W czasach, gdy zmiana klimatu jest faktem a na naszych oczach znikają z powierzchni ziemi kolejne gatunki, musimy dokonywać takich wyborów, aby ograniczyć swój negatywny wpływ na przyrodę. Wiemy już też, że taki poziom minimum nie wystarczy. Należy także wdrożyć działania, które pozwolą zrekompensować straty jakie spowodowaliśmy a w idealnym układzie realnie poprawić stan otaczającej nas przestrzeni. Dotyczy to zarówno decyzji, jakie podejmujemy w życiu prywatnym, jak i zawodowym, np. realizując budowę własnego domu czy dużej inwestycji.

W ciągu minionego roku, zamknięci w naszych domach i miastach, szczególnie zatęskniliśmy za kontaktem z naturą i relaksem wśród zieleni. Tymczasem, w szybko rozwijających się aglomeracjach takich miejsc jest coraz mniej a te, które istnieją lub dopiero powstają, często oparte są na rozwiązaniach nie sprzyjających ich trwałości i różnorodności biologicznej.

Dziś już nikogo nie trzeba przekonywać, że ochrona bioróżnorodności jest obowiązkiem. Pozwala to na zachowanie stabilności ekosystemów i ich prawidłowe funkcjonowanie. To z kolei, gwarantuje nam zapewnienie wielu niezbędnych usług ekosystemowych, niezbędnych dla naszej zdrowej egzystencji. Z punktu widzenia ochrony gatunków kluczowe jest między innymi utrzymanie ciągłości korytarzy ekologicznych i zapewnienie odpowiednich siedlisk, poprzez świadome i prawidłowo zaplanowane działania. Począwszy od odpowiedniego doboru gatunków do nasadzeń, przez tworzenie siedlisk zastępczych po rozwiązania podnoszące potencjał ekologiczny otaczającej nas przestrzeni.

Zrównoważone budownictwo to także ochrona bioróżnorodności, a w procesie inwestycyjnym na każdym etapie kluczowe jest współdziałanie specjalistów z wielu dziedzin, w tym także ekologów. Wychodząc naprzeciw potrzebom świadomych inwestorów, zespół TACTUS przygotował poradnik „Zielony potencjał inwestycji. Obiekty przyjazne przyrodzie”, zawierający wskazówki i konkretne rozwiązania wspierające bioróżnorodność a także korzyści wynikające z właściwych wyborów.

Zawarte w nim informacje mogą stanowić wsparcie zarówno dla architektów, inwestorów jak i pracowników firm budowlanych, którzy w procesie inwestycyjnym chcą odpowiedzialnie kształtować otaczającą nas przestrzeń.

Skip to content