• 26 lipca 2021

Olivia Garden: pierwszy egzotyczny ekosystem dla przestrzeni biurowych w Polsce

Olivia Garden: pierwszy egzotyczny ekosystem dla przestrzeni biurowych w Polsce

Olivia Garden: pierwszy egzotyczny ekosystem dla przestrzeni biurowych w Polsce 1024 318 PLGBC

Materiał Partnera

W maju br. otwarto pierwszą w Polsce inwestycję biurową, wykorzystującą koncept Nature Connect. Odtworzony przez pracownię Malinowski Design tropikalny ekosystem, wypełnił wnętrze specjalnie zbudowanego pawilonu w sercu gdańskiego kompleksu biurowego Olivia Business Centre.

Nature Connect to autorska koncepcja Malinowski Design, która daleko wybiega poza spotykane dotychczas formy aranżacji wnętrz wykorzystujące żywą roślinność. Olivia Garden to rewolucyjny projekt, łączący dziką naturę z miejską energią. Wiele funkcji użytkowych biurowca zostało wkomponowane w ogród, który tworzy jedną z głównych domen całego kompleksu. Przy jego realizacji zastosowano innowacyjną technologię kontroli klimatu ogrodu pod dachem, która pozwala utrzymać, bliski naturalnemu, ekosystem egzotycznego ogrodu, nawet w warunkach bez dostępu do światła dziennego. Inne rozwiązania, takie jak zielone ściany, aranżacje zieleni biur lub rośliny doniczkowe na biurkach i w przestrzeniach wspólnych – bazują zazwyczaj na kilku prostych gatunkach roślin, zdolnych przetrwać w pomieszczeniach, za to w Olivia Garden, na powierzchni blisko 800 mkw. mamy tysiące roślin reprezentowanych przez ponad 150 gatunków pochodzących z czterech kontynentów. Ogród jest sercem kompleksu biurowego Olivia Business Centre o powierzchni ponad 200 000 mkw., w którym pracuje prawie 12 tysięcy osób. Budynek znajduje się w biznesowej dzielnicy Trójmiasta i jest jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów na Pomorzu.

To, co wyróżnia ten projekt, to bezkompromisowe podejście, aby stworzyć odpowiedni klimat dla ludzi w przestrzeni naturalnego egzotycznego ogrodu. Powstała hybryda Nature Connect (człowiek-natura-technologia-budynek), przestrzeń do pracy i relaksu z ogrodem całorocznym. Aby to osiągnąć, projektant stworzył innowacyjną na skalę europejską technologię sterowania klimatem – swego rodzaju odpowiednik „automatycznej pogody”, dzięki któremu można kontrolować temperaturę, wilgotność, nasłonecznienie i wymianę powietrza niezależnie od zmieniających się zewnętrznych warunków klimatycznych, zapewnić dobrostan roślinom oraz komfort użytkownikom ogrodu. Jest to jedyne takie miejsce, gdzie człowiek może poczuć się jak w egzotycznym krajobrazie, i w dodatku nie odczuwa dyskomfortu, jaki często towarzyszy podczas przebywania w tropikach.

Koncepcja Nature Connect zastosowana w Olivia Garden opiera się na założeniu, że aranżacja całej przestrzeni jest budowana w taki sposób, aby jak najpełniej odzwierciedlić nastrój naturalnego ekosystemu, wpływając pozytywnie na samopoczucie ludzi. W projekcie zadbano o najważniejsze detale, takie jak poziom hałasu, jakość powietrza, rodzaj światła i otoczenie wypełnione naturą, które kojąco wpływają na nastrój użytkowników. Żywy, bogaty ekosystem lasu deszczowego został tu odtworzony z niezwykłą pieczołowitością. By jak najpełniej zadbać o kontakt człowieka z naturą, użyto tu wyłącznie elementów występujących w przyrodzie. Ogród zdobią rośliny pochodzące m.in. z Indonezji, Australii, Nowej Gwinei, Madagaskaru, Wenezueli czy tropikalnych lasów Amazonii. Wśród nich m.in. czarna oliwka o wysokości 10m, paproć drzewiasta, drzewo kakaowca czy mango indyjskie. Tworzą one cztery strefy dla użytkowników ogrodu: dialogu, relaksu, coworkingu, food&drink. Pomiędzy nimi powstała antresola, ścieżki i rampy.

Ten projekt stanowi podsumowanie ponad 22 lat doświadczeń MALINOWSKI DESIGN w projektowaniu ogrodów botanicznych, zoologicznych, palmiarni czy terrariów. Na ich bazie firma jest w stanie przenieść użytkownika do miejsc, które chciałby odwiedzić, dając mu możliwość pełnej interakcji z naturą w tak nienaturalnym zwykle środowisku, jak biuro i miasto. Olivia Garden to pierwszy krok w kierunku poszukiwania rozwiązań, które pomogą lepiej zrozumieć zależność pomiędzy komfortem człowieka a naturą. Dzięki wprowadzeniu infrastruktury nature connect do budynków, tworzy się w nich klimat relaksu, więzi z naturą, co pozytywnie wpływa na poziom zaangażowania, kreatywność i interakcje miedzy ludźmi.

U podstaw projektu Olivia Garden, leży naturalna potrzeba kontaktu z przyrodą, którą szczególnie w mieście trudno zaspokoić. Dzięki technologii i doświadczeniu Malinowski Design, podobne instalacje mogą wiernie odzwierciedlać niemal dowolny wycinek tropikalnych ekosystemów, przy pełnej kontroli klimatu i z dbałością o samopoczucie ludzi korzystających z tego typu przestrzeni. Nie musi to być szklarnia czy pawilon, może to być każda przestrzeń, nawet ta trudna i niechciana, w której jest szansa na odrobinę spokoju, a powstanie miejsce, które będzie tętniło życiem i energią.

Priorytetem dla twórców Olivia Garden było stworzenie warunków, w których człowiek będzie mógł jak najpełniej obcować z naturą w całym jej bogactwie i witalności. Z tego powodu całość kompozycji składa się nie tylko z bujnej roślinności, ale też szeregu innych elementów, jakie moglibyśmy napotkać np. w lesie deszczowym. Powalone drzewa porośnięte mchem, strumienie wody, meandrujące między roślinami czy skały oplecione korzeniami drzew, wiernie odzwierciedlają naturalne środowisko. Efekt ten jest wypadkową współpracy architektów krajobrazu, botaników oraz technologów z zakresu wytwarzania klimatu, wykorzystujących najnowsze rozwiązania technologiczne, artystów rzeźbiarzy, botaników i projektantów wnętrz.

Jak to działa?

Komfortowy klimat

Ogród bez systemu sterownia klimatem byłby nie do zniesienia dla użytkowników. Olivia Garden to typowy obiekt szklarniowy, który zgodnie z analizą wykonaną przez firmę Cundall, w okresach letnich, bez kontroli klimatem, może osiągnąć temperaturę sięgającą ponad 50 stopni Celsjusza. Zimą budynek szybko traci temperaturę ze względu na wysoką bezwładność termiczną. To samo dotyczy wilgotności czy nasłonecznienia. Samo ogrzewanie czy chłodzenie nie są wystarczające, aby ustawić odpowiednią dla ludzi wilgotność, dlatego technologia zastosowana w Olivia Garden zapewnia pełną kontrolę nad tymi parametrami. Celem było stworzenie ogrodu, który będzie służył użytkownikom niezależnie od pory dnia czy roku. Scenariusz kontroli klimatu zapewnia, że temperatura latem i zimą stale oscyluje w granicach 22-25 °C.

Warunki klimatyczne ogrodu są kontrolowane przez system sterowania klimatem, którym zarządza jeden komputer. W skład takiego układu wchodzi wiele urządzeń, takich jak centrala grzewczo-chłodząca z układem wentylacji, instalacja zamgławiająca, oświetlenie asymilacyjne, system nawodnienia i nawożenia roślin z układem pozysku pożywki, kurtyny cieniujące, mechanizm otwierania  bocznych okien.

Zarządzanie energią

Zarówno wybór technologii, jak i sama aranżacja ogrodu, miały ogromny wpływ na ograniczenie zużycia energii. Wpływa na to fakt, że mamy tu bogatą kompozycję roślin, które przechwytują znaczną część energii poprzez liście. Rośliny rzucają również cień na posadzkę, która dzięki temu nie nagrzewa się od słońca. Odpowiednie rozmieszczenie roślin w pawilonie wymusza naturalny ruch powietrza, co sprzyja zwiększeniu komfortu odczuwalnego przez człowieka. Jednocześnie dzięki ruchom konwekcyjnym urządzeń wentylacyjnych zmniejszają się wydatki na energię. Kurtyny cieniujące oprócz kontroli światła słonecznego, dodatkowo spełniają funkcję izolacji termicznej, zmniejszając wydatki na chłodzenie, a zimą ograniczają straty ciepła. System zamiennie reguluje wilgotność oraz odczuwalnie obniża temperaturę, co jest niezbędne do kreowania klimatu dla roślin i ludzi. Dzięki swojej budowie i dużej bezwładności obiekt wykorzystuje te „słabości” jako atut. Gdy temperatura zewnętrzna spada, wewnątrz zwiększa się wilgotność, co jest korzystne dla roślin i wpływa na zmniejszenie kosztów energii potrzebnej do osuszania. Dzięki roślinom mamy mniejsze koszty energii, a klimat dla człowieka jest bardziej przyjazny.

Układ nawadniania i nawożenia to nowoczesny, w pełni zautomatyzowany system odżywiania roślin, gdzie składniki pokarmowe w postaci rozcieńczonych soli mineralnych dostarczane są w odpowiedniej formie do roślin. Dzięki układowi recyrkulacji straty wody są minimalne – wynoszą tyle, ile wyparuje przez otwarte okna, a sama woda do uprawy jest zbierana z deszczu.

Formuła Nature Connect stanowi otwarty projekt, za każdym razem precyzyjnie dostosowywany do oczekiwań inwestora i możliwości budynku. Każda tego typu instalacja cechuje się własną dynamiką, a stworzony ekosystem, choć pod kontrolą, faktycznie żyje – nie jest wyłącznie statyczną ścianą roślinną czy aranżacją w donicach.

Skip to content