• 11 czerwca 2021

Para idealna: sufit i podłoga

Para idealna: sufit i podłoga

Para idealna: sufit i podłoga 1024 683 PLGBC

Materiał partnera

Lobby w budynku z reguły nie przechodzi zmian wyglądu tak często jak pomieszczenia biurowe. Dlatego ważny jest tu nie tylko design, ale również trwałość materiałów. W hallu warszawskiego wieżowca Mennica Legacy Tower, który posiada certyfikat BREEAM na poziomie Excellent zainstalowano metalowe sufity Knauf Ceiling Solutions z 15-letnią gwarancją. 

Od lat projektanci wnętrz prześcigają się w rywalizacji na wyszukane wzory, kolory, faktury materiałów. Modzie na bogaty, nieszablonowy wystrój wnętrz ulegają nie tylko mieszkania, ale też powierzchnie biurowe, muzea czy wnętrza hoteli. Nie wszędzie jednak architekci mogą zaszaleć. Główne lobby w budynkach użyteczności publicznej, z uwagi na swoją funkcję, muszą pozostać otwarte i surowe, a jednocześnie ponadczasowe i trwałe.

Jak więc zaskoczyć użytkowników? W wieżowcu Mennica Legacy Tower w Warszawie projektanci i inwestor postawi na harmonię. Sufit i podłoga, dzięki temu, że idealnie ze sobą współgrają tworzą w zasadzie cały wystrój. Sam sufit w uwagi na swoją trwałość sprawia, że lobby wpisuje się w ekologiczne, minimalistyczne trendy.

W jednej linii

Bryła budynku, zaprojektowana przez prestiżową pracownię Goettsch Partners z Chicago, definiuje powierzchnię zarówno podłogi jak i stropu. Zdecydowana część lobby tworzy wygięta w łuk przestrzeń, z jednej strony zakończona taflą panoramicznych okien, z drugiej ścianą z gładką, brązową okładziną. Trudno wprowadzić tu elementy ozdobne. Dlatego zaokrąglony charakter podkreślają biegnące po łuku jasne pasy kamiennej posadzki.

W parze z nimi, nad głowami, również zakręcające łagodnie po stropie biegną akustyczne sufity podwieszane. Konstrukcja nośna sufitu wykonana została specjalnie na zamówienie inwestora. Wykorzystano profile Knauf  Bulkhead.

Pas oświetlenia biegnący po suficie również linearnie łączy się z rozświetlonymi wgłębieniami w okładzinie kamiennej zainstalowanej na ścianie.

Metal nad głowami – lata gwarancji jakości i dobra akustyka

Panele zamontowane na suficie są metalowe. Podłużne płyty Metal R-Clip mają specjalną delikatną perforację co pomaga rozbić uderzające dźwięki i obniżyć pogłos. Dodatkowo wewnątrz znajduje się specjalny wkład z flizeliny akustycznej. Te podwyższone elementy wpływające na przyjazną akustykę w lobby są szczególnie ważne, gdyż wnętrze tworzą duże powierzchnie twardych, odbijających dźwięki materiałów. By obniżyć pogłos stosuje się więc rozwiązania poprawiające komfort akustyczny użytkowników.

Budynek liczący 65 tys. mkw. powierzchni biurowej uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Bardzo wysoko oceniono m.in. rozwiązania przyjazne środowisku oraz jakość materiałów. Nie bez znaczenia w procesie certyfikacji był fakt, iż sufity wykonane się z trwałego, jakościowego materiału jakim jest metal, zawierają udział materiału z recyklingu (30%), mogą być podane ponownemu wykorzystaniu, a ich ewentualna naprawa czy wymiana z uwagi na modułowość nie wymaga demontażu całego sufitu, a jedynie poszczególnych paneli. A sama inwestycja, choć oddana zaledwie kilka miesięcy temu już teraz może pochwalić się jedną z najważniejszych nagród architektonicznych – wyróżnieniem w European Property Awards.

Skip to content