ZDROWIE I KOMFORT
PLGBC_inspiration: Danuta Barańska
PLGBC przedstawia nowy cykl PLGBC_inspiration. W ramach krótkich, inspirujących wypowiedzi liderek i liderów branży chcemy rzucić nowe światło na zagadnienia związane ze zrównoważonym budownictwem oraz zdrowiem i komfortem. W ramach cyklu będziemy przedstawiać punkt widzenia, ciekawe case study i zjawiska społeczne korespondujące z danym tematem – skondensowana dawka inspiracji od PLGBC.

Danuta Barańska
Zastanawiając się nad zdrowiem i jakością życia, szczególnie zawodowego, oraz przestrzeni, w jakich je realizujemy – często zamkniętych biur, przychodzą nam na myśl w pierwszej kolejności zagadnienia redukcji stresu w miejscu pracy, a w dalszej – wzbogacania życia o ruch, zdrowego odżywiania czy aktywności redukujących stres.
Jednak te i inne aspekty związane z samopoczuciem, wellbeing, powinny być realizowane we wszystkich momentach i przestrzeniach naszego codziennego funkcjonowania. Hasło wellbeing może kojarzyć się jednostkowo z miejscem pracy, jednak dotyczy również mieszkań/domów czy wręcz miast. Będąc świadomymi użytkownikami, a często też współtwórcami przestrzeni, mamy realny wpływ na środowisko naszego życia.
Od blisko 20 lat specjalizuję się w projektowaniu architektury kubaturowej i przestrzeni publicznych. W latach 90 na początku mojej ścieżki zawodowej byłam związana z pracownią Juvenes, następnie z pracownią Paul Rene – jako wiodący architekt i kierownik pracowni. Od 2013 roku byłam partnerem w Neo Świat (obecnie Tétris). Od marca 2021 pracuję jako konsultant i niezależny architekt. Od lat specjalizuję się w projektowaniu wnętrz w modelu Design & Build dla obszaru branży biurowej, hotelowej i retail, co wiąże się ze ścisłą współpracą i koordynacją między branżami oraz wykonawcami, oraz z nadzorem ich certyfikacji z obszaru Green Building (LEED, BREAM, ostatnio również zainteresowanie WELL). Od 2020 roku zasiadam w zarządzie PLGBC.
Jestem również ekspertem w dziedzinie ‘wellbeing’, biur w modelu ‘human oriented office’, koncentrującego się na nowym tzw. zwinnym modelu pracy – agile, ale nie z dala od promowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, zdrowego stylu życia, certyfikatu WELL, wspieranego rozwiązaniami projektowymi, takimi jak projektowanie biofilczne, fitness w biurach i przestrzeniach publicznych, udzielam się również w charakterze eksperta, konsultanta, wygłaszam wykłady na konferencjach, a także odpowiadałam za kontakt pomiędzy Tétris a innymi pracowniami architektonicznymi koordynując i nadzorując ich pracę.