• 19 stycznia 2021

Pół miliona powierzchni przemysłowej Panattoni z BREEAM na poziomie Very Good w 2020 r.

Pół miliona powierzchni przemysłowej Panattoni z BREEAM na poziomie Very Good w 2020 r.

Pół miliona powierzchni przemysłowej Panattoni z BREEAM na poziomie Very Good w 2020 r. 1024 683 PLGBC

Materiał Partnera

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, pozyskał pod koniec ubiegłego roku cztery kolejne certyfikaty BREEAM na poziomie Very Good dla swoich nowych inwestycji. Proces wielokryterialnej oceny wpływu na środowisko przeszły pomyślnie obiekty wybudowane w ramach Panattoni Park Gorzów Wielkopolski, Panattoni Central European Logistics Hub oraz Panattoni BTS Amazon Łodź i Panattoni Warsaw Janki South. Tylko w 2020 roku certyfikaty z notą Very Good otrzymały już inwestycje o łącznej powierzchni ponad 520 400 mkw.

Panattoni wyznacza ekologiczne trendy. Zgodnie z przyjętą przez dewelopera strategią zrównoważonego rozwoju, wszystkie nowe inwestycje Panattoni są od początku 2020 roku certyfikowane w systemie BREEAM na poziomie Very Good. Od stycznia ub.r. certyfikaty z tą notą uzyskały nowe obiekty o powierzchni ponad 500 000 mkw. Ocenie środowiskowej został poddany BTS Amazon Łódź (44 800 mkw.), Panattoni Park Gorzów Wielkopolski (hala A – 37 600 mkw.), Panattoni Central European Logistics Hub (budynek 2 – 32 000 mkw.) oraz Panattoni Warsaw Janki South (hala 1 – 46 000 mkw.).

Od lat wyznaczaliśmy trendy na rynku magazynowym i logistycznym. Teraz przyszła pora na pełne włączenie się w zieloną rewolucję/ewolucję. Zgodnie z przyjętą strategią zrównoważonego rozwoju – „Go Earthwise with Panattoni” – nasze budynki od 2020 roku spełniają jeszcze bardziej rygorystyczne wymogi w zakresie ochrony środowiska, dbałości o klimat i społeczności lokalne. Podejmując się certyfikacji ekologicznych wszystkich naszych obiektów, pokazujemy innym drogę, na którą warto wkroczyć. W zielone budynki warto inwestować, bo nie tylko ograniczają negatywny wpływ na środowisko, ale także są przyjazne ludziom oraz przynoszą wymierne oszczędności naszym klientom – wyjaśnia Emilia Dębowska, Sustainability Manager w Panattoni.

Co w praktyce oznacza certyfikacja BREEAM na poziomie Very Good? Obiekty powstałe zgodnie z tym certyfikatem są energooszczędne, wykorzystywana jest w nich woda deszczowa, emitują mniej substancji szkodliwych do atmosfery, a ich realizacja i późniejsze użytkowanie charakteryzuje się redukcją śladu węglowego. Ponadto, inwestycje te chronią miejscową florę i faunę oraz wspomagają bioróżnorodność regionu. Są przy tym niezwykle przyjazne pracownikom, m.in. dzięki zwiększeniu dostępu światła dziennego, rozwojowi terenów zielonych i ekologicznemu transportowi. Pokazują to najnowsze certyfikacje.

BTS Amazon Łódź uzyskał najwyższą możliwą ocenę – Excellent – aż w dwóch kategoriach (odzysk i transport). Przy budowie obiektu prowadzono segregację odpadów i korzystano z materiałów pochodzących z recyklingu. Dzięki wzorowej gospodarce odpadami udało się odzyskać aż ponad 96% materiałów. Dla pracowników przewidziano z kolei dedykowany transport uwzględniający potrzeby grup docelowych. Na terenie inwestycji znajduje się dworzec autobusowy z 14 przystankami i dogodną infrastrukturą. Promowane są także alternatywne środki transportu. Parking został zaprojektowany tak, aby minimalizować indywidualny ruch samochodowy i premiować car sharing i dojazd samochodami elektrycznymi. Przygotowano także całą infrastrukturę sprzyjającą ruchowi rowerowemu. Obiekt ma ponad 100 miejsc dla rowerów – wszystkie w dogodnej lokalizacji, oświetlone i zadaszone. Wszystkie proekologiczne rozwiązania zastosowane w tym obiekcie pozwoliły na redukcję CO2 aż o 52%.

Z kolei budynek w ramach Panattoni Central European Logistics Hub otrzymał najwyższą możliwą ocenę pod względem minimalizacji zużycia energii pierwotnej, co zawdzięcza m.in. energooszczędnemu oświetleniu LED na zewnątrz i wewnątrz budynku oraz zainstalowanym systemom kontroli, które na bieżąco monitorują poziom jej zużycia, jak i ewentualne usterki urządzeń. Obiekt doceniono także za minimalizację zużycia wody – dzienne zużycie wody pitnej zostało w nim obniżone aż o 69,82% w porównaniu z wartością bazową. Osiągnięto to m.in. dzięki zastosowaniu toalet i pisuarów działających w trybie wodooszczędnego spłukiwania, baterii umywalkowych z minimalnym przepływem oraz baterii prysznicowych z perlatorami.

W przypadku Panattoni Park Gorzów Wielkopolski zadbano o niższe zużycie wody także poprzez wybór odpowiedniej roślinności, która dobrze sobie radzi bez nawadniania i będzie w stanie przetrwać w takich warunkach w przyszłości, kiedy w wyniku zmian klimatycznych będzie cieplej i bardziej sucho. Przy pomocy konsultanta ds. ekologii w miejsce usuniętej roślinności zasadzono po 12 sztuk czterech gatunków drzew, 37 sztuk dwóch gatunków krzewów oraz trawnik z trzema rodzajami trawy.

Panattoni Warsaw Janki South również przoduje w bardzo niskim zapotrzebowaniu budynku na energię pierwotną ocenianą na poziomie 78% oraz w redukcji zużycia wody na poziomie 68% względem przeciętnego modelu.

Portfolio zrealizowanych przez Panattoni obiektów zgodnych z koncepcją zrównoważonego rozwoju sięga tylko w Polsce już 50 inwestycji. To łącznie aż ponad 2,6 mln mkw. powierzchni poddanej certyfikacji. Realizowana przez Panattoni polityka zrównoważonego rozwoju obowiązuje w całej Europie. Certyfikacji poddawane są inwestycje w Wielkiej Brytanii czy Czechach. Do tej pory uzyskało ją 100 inwestycji. W całej Europie Panattoni planuje certyfikację kolejnych 2,5 mln mkw.

budynek Panattoni