• 24 października 2022

Przemysł 4.0 w praktyce. Nowy podcast branżowy już dostępny

Przemysł 4.0 w praktyce. Nowy podcast branżowy już dostępny

Przemysł 4.0 w praktyce. Nowy podcast branżowy już dostępny 960 960 PLGBC

Materiał partnera

APA Group, wiodący dostawca rozwiązań z zakresu inteligentnej automatyki przemysłowej i systemów zarządzania budynkami oraz twórca platformy NAZCA 4.0, rusza z nową inicjatywą. „Przemysł 4.0 w praktyce” to autorski podcast, w którym poruszana jest problematyka cyfryzacji i wdrożeń związanych z przemysłem przyszłości na polskim rynku. Do udziału w cyklu zaproszeni zostali teoretycy, praktycy, reprezentanci biznesu i instytucji wspierających rozwój transformacji cyfrowej w kraju.

Czwarta rewolucja przemysłowa stawia przed branżą produkcyjną perspektywy rozwoju, ale i nowe wyzwania. Przedsiębiorcy widzą w niej remedium na zahamowane łańcuchy dostaw oraz narzędzie do optymalizacji kosztów bez utraty jakości produktu końcowego, ale obawiają się, że nakłady na modernizację technologiczną przewyższą korzyści. Inżynierowie rozumieją konieczność zdobywania nowych kwalifikacji oraz pogłębiania umiejętności w obszarach związanych z IT i robotyką, ale boją się, że ostatecznie autonomiczne roboty zastąpią ich w pracy.

Badania przeprowadzone przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową AHK Polska wskazują, że jednymi z głównych czynników ograniczających wdrożenie Przemysłu 4.0 w organizacjach są: nieufna postawa pracowników do czwartej rewolucji przemysłowej (26%) oraz brak dostępnych ekspertów na rynku z tego zakresu (26%).

„Przemysł 4.0 w praktyce” to projekt przygotowany przez APA Group jako odpowiedź na te i inne wątpliwości przedstawicieli branży. Podcast ma stanowić kompetentne źródło wiedzy i wsparcia dla profesjonalistów w zakresie Industry 4.0 i dziedzin pokrewnych. Poprowadzi go Artur Pollak, doświadczony inżynier i menedżer projektów z zakresu cyfryzacji przedsiębiorstw, a także twórca NAZCA 4.0, polskiej platformy Przemysłu 4.0.

– Chcemy pokazać na konkretnych przykładach, jak wygląda wdrażanie Przemysłu 4.0 w Polsce, z jakimi problemami borykają się rodzime biznesy i jakie potencjalne rozwiązania tych problemów oferuje rynek. Zależy nam na współtworzeniu wspólnie z naszymi gośćmi podcastu, który będzie merytoryczny, inspirujący i przyniesie słuchaczom realną wartość w formie, którą będą mogli od razu wdrożyć w swoich zakładach – mówi Artur Pollak, prezes zarządu APA Group i gospodarz podcastu.

Cykl „Przemysł 4.0 w praktyce” opiera się na rozmowach z ekspertami związanymi z zagadnieniami cyfryzacji, transformacji cyfrowej oraz przemysłu przyszłości. W pierwszych odcinkach poruszone zostaną m.in. zagadnienia inteligentnej produkcji, korzyści oraz barier towarzyszących przedsiębiorstwom na drodze do czwartej rewolucji przemysłowej, a także kompetencji, jakich rynek oczekuje od współczesnych inżynierów. Rozmówcy spróbują także odpowiedzieć na pytania o to czym różni się inżynier 3.0 od inżyniera 4.0, czy Przemysł 4.0 to bardziej rewolucja czy ewolucja oraz jak to zrobić, aby przeskoczyć z rozwiązań Przemysłu 2.0 do 4.0?

Podcast dostępny jest od 17 października br. na platformach streamingowych Spotify i Apple Podcast.

Słuchaj na Spotify: https://open.spotify.com/show/4lJapGvA6aBm7QNbWIKoWe
Słuchaj na Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/us/podcast/przemys%C5%82-4-0-w-praktyce/id1650222505

Skip to content