fbpx
  • 27 kwietnia 2020

Rozmowa z Magdaleną Hadałą z Hadart

#PLGBC_interview: Less waste na co dzień

Rozmowa z Magdaleną Hadałą z Hadart

Rozmowa z Magdaleną Hadałą z Hadart 374 469 PLGBC

Od jakiegoś czasu coraz więcej słyszymy o idei zero waste oraz różnych sposobach, jak konsumować mniej. Czy zero waste w budownictwie jest w ogóle możliwe? Na co tak naprawdę możemy sobie pozwolić? Rozmawiamy z Magdaleną Hadałą, Prezes Zarządu firmy Hadart, kreującej zielone przestrzenie wewnątrz i na zewnątrz budynków. Magdalena podejmuje ambitne wyzwania, dlatego Hadart od lat realizuje nowatorskie i trudne projekty z zakresu architektury krajobrazu. W swojej codziennej pracy praktykuje i promuje proekologiczne działania.

W jaki sposób idea zrównoważonego budownictwa i certyfikatów wielokryterialnych pomaga w oszczędzaniu zasobów?

Z założenia certyfikaty BREEAM czy LEED mają zachęcać do zrównoważonego budownictwa, czyli do oszczędnego gospodarowania odpadami, energią czy wodą. A ponieważ oszczędne gospodarowanie energią dotyczy zarówno ogrzewania, jak też ochładzania niewątpliwie wpływ na to ma również roślinność: duże drzewa wokół budynków, zielone dachy, zielone ściany. Im więcej takich budynków, tym lepiej dla środowiska.

Jakie znaczenie przy minimalizacji odpadów ma zarządzanie cyklem życia produktów?

Od jakiegoś czasu zauważyliśmy zainteresowanie wynajmem roślin. Firmy nie muszą już kupować roślin, żeby udekorować nimi biurową przestrzeń. Dodatkowo pojawia się coraz więcej tzw. przytulisk dla kwiatów, dzięki którym rośliny znajdują nowych właścicieli. W Hadarcie również zajmujemy się kwiatami, które są w złej kondycji. Staramy się przywrócić im dawną świetność, dajemy im drugie życie. Coraz więcej naszych klientów pyta nas o kompostowniki, w których moglibyśmy wykorzystać odpady roślinne.

Czy to się w ogóle opłaca?

Wszelkie realizowane przez nas działania wspierające środowisko naturalne są absolutną koniecznością. Realizowane dziś, pozwolą przeżyć przyszłym pokoleniom. Powinniśmy więc robić wszystko, żeby ratowanie zasobów naturalnych stało się naszym nadrzędnym celem. Edukacja tutaj to podstawa. Tylko w ten sposób możemy zwiększyć świadomość i wiedzę na temat wpływu budownictwa na środowisko.