• 15 czerwca 2022

Rozmowa z Sylwią Buźniak z E.ON

Rozmowa z Sylwią Buźniak z E.ON

Rozmowa z Sylwią Buźniak z E.ON 436 567 PLGBC

Liczba zielonych budynków rośnie z roku na rok. Coraz częściej w zestawieniach pojawiają się budynki mieszkalne – lecz jakie są właściwie ich cechy? W rozmowie poznamy stanowisko Sylwii Buźniak, Koordynatorki Sprzedaży w Pionie Klientów Biznesowych E.ON Polska.

Zielone budownictwo coraz częściej poddawane jest ocenie i pomiarom, choćby za pomocą certyfikacji wielokryterialnej. Opracowujemy już pod tym kątem biurowce, centra handlowe… Teraz przychodzi czas na budynki mieszkalne. Jednak czym tak właściwie charakteryzują się zielone budynki mieszkalne?

W nowych inwestycjach mieszkaniowych zrównoważone rozwiązania stają się standardem. Mieszkańcy oczekują niezawodnych i ekologicznych rozwiązań, np. dotyczących wykorzystania energii elektrycznej. Tu najlepszym przykładem są panele fotowoltaiczne, które jako E.ON zarówno projektujemy, jak i montujemy na dachach inwestycji mieszkaniowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkańcy otrzymują tanią i zieloną energię do części wspólnych budynków. Tego typu inwestycje zdecydowanie ułatwiają otrzymanie certyfikatów.
Do certyfikacji budynków przybliżają również stacje do ładowania samochodów elektrycznych, które wraz ze wzrostem popularności elektromobilności stają się coraz bardziej widocznym elementem naszej rzeczywistości i podnoszą prestiż i atrakcyjność nieruchomości.

Czy można mieszkać tanio, a jednocześnie ekologicznie?

Ekologiczne mieszkanie jest tak naprawdę drogie jedynie z pozoru. W rzeczywistości koszt ponosimy głównie na etapie inwestycji w nowoczesne technologie. Potem ona dość szybko nam się amortyzuje, szczególnie w czasach stale rosnących kosztów mediów.
Z myślą o oszczędnościach i proekologicznych rozwiązaniach w budynkach mieszkalnych coraz częściej instaluje się pompy ciepła w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi. Obie technologie wzajemnie wspierają się, co gwarantuje realne oszczędności. Instalacja pompy ciepła z fotowoltaiką sprawia, że rośnie efektywność ogrzewania lokalu oraz wody, co przekłada się na niższe kwoty na rachunkach.
Warto pamiętać, że powyższe inwestycje w ekologiczne źródła najbardziej opłaca się planować na etapie projektu domu lub mieszkania.

Jest coraz więcej badań dotyczących wpływu zieleni na komfort i samopoczucie użytkowników przestrzeni – jak możemy wykorzystać te informacje przy kreowaniu własnego M?

Bez wątpienia kwestia zazielenienia terenów mieszkalnych jest jedną z kluczowych przy podejmowaniu decyzji o zakupie bądź wynajmie nieruchomości. Jeśli zależy nam na komforcie życia i lepszym samopoczuciu w miejscu zamieszkania, powinniśmy wybrać lokalizację, która ma w swojej przestrzeni jak najwięcej zieleni. Sprawdzajmy wówczas, co deweloper proponuje w najbliższym otoczeniu inwestycji. Upewniajmy się, czy po wyjściu z budynku nie będziemy mieli do czynienia z tak zwaną. betonozą. Regułą jest, że w miastach zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim inwestycje z zazielenionymi dachami lub z własnymi ogródkami. Sprawdzajmy również, z jakich materiałów i przy wykorzystaniu jakich technologii powstała inwestycja, na którą chcemy się zdecydować. To między innymi od nich zależeć będzie zdrowie nasze i naszych dzieci oraz satysfakcja z dokonanego wyboru.

Wybierając (bądź budując), a następnie urządzając własną przestrzeń czasami zapominamy o własnym zdrowiu. O czym bezwzględnie należy pamiętać, aby mieszkanie uczynić zielonym, zdrowym i przy okazji nie zbankrutować?

Kwestia zdrowia jest kluczowa dla zachowania komfortu i wysokiej jakości życia. Jeśli zależy nam, aby już na etapie planowania wykończenia mieszkania zadbać o te kwestie, to warto zwrócić uwagę zarówno na skład, jak i region pochodzenia materiałów wykończeniowych oraz wyposażenia. Pamiętajmy, żeby skupiać się na rozwiązaniach, które chronią klimat i ograniczają konieczność ich transportu z drugiego końca świata, bo w dalszej perspektywie czyste środowisko ma wpływ na nasze zdrowie. Zwracajmy również uwagę na energooszczędność sprzętu RTV i AGD, którym planujemy wyposażyć mieszkanie. Pozwoli nam to nie tylko na oszczędności, kiedy przyjdzie czas płacenia rachunków, ale będzie mieć także zbawienny wpływ na naszą planetę. Co prawda niejednokrotnie taka decyzja zakupowa będzie wiązała się z większym wydatkiem, jednak opłaci nam się w dłuższej perspektywie czasu. Pamiętajmy, że czasem warto dopłacić do pewnych produktów, zwłaszcza jeśli od tego zależą tak istotne kwestie w naszym życiu, jak zdrowie.