• 6 grudnia 2021

Rozmowa z Zoranem Iljadica z Sika Poland – rozwój budownictwa zrównoważonego

Rozmowa z Zoranem Iljadica z Sika Poland – rozwój budownictwa zrównoważonego

Rozmowa z Zoranem Iljadica z Sika Poland – rozwój budownictwa zrównoważonego 814 1024 PLGBC

Przedstawiamy cykl wywiadów z osobami reprezentującymi nasze firmy członkowskie. Zapytaliśmy ich o kierunek rozwoju zrównoważonego budownictwa w Polsce. Prezentujemy inspirujący wywiad z Panem Zoranem Iljadica, prezesem zarządu Sika Poland.

Jaki jest kierunek rozwoju zrównoważonego budownictwa?

Zrównoważony rozwój to jedna z najważniejszych idei, jakie w tej chwili determinują działania globalnej branży budowlanej. Procesy dostosowywane są do wiodących norm ochrony środowiska i mają na celu ograniczenie zużycia zasobów naturalnych. To, co jest warte podkreślenia, to fakt, że zrównoważony rozwój ma nie tylko wymiar gospodarczy i środowiskowy, ale także znaczący wymiar społeczny, który powinien obejmować działania wspierające lokalne społeczności.

Dlaczego taki kierunek?

Ponieważ zmniejszenie negatywnego wpływu przemysłu na środowisko naturalne jest aktualnie najważniejszym postulatem, którego realizacja gwarantuje dalszy rozwój branży w przyszłości. Bez zadbania o klimat już dzisiaj nie będziemy w stanie zagwarantować bezpieczeństwa i zaspokajania potrzeb przyszłych pokoleń.

Czy podążasz tym kierunkiem? Jeżeli nie - dlaczego?

W Sika aktywnie dążymy do pogodzenia ze sobą dążeń ekonomicznych marki z ideami ekologii. Nasze produkty i rozwiązania powstają w myśl sześciu głównych celów, dzięki którym możemy uzyskać największe potencjalne efekty. Są to m.in.: efektywność energetyczna (redukcja wyspy ciepła w przestrzeniach miejskich – cold&green roof), oszczędność wody (bardziej stężone domieszki do betonu), redukcja wbudowanego śladu węglowego, wydłużenie czasu eksploatacji obiektu budowlanego, komfort użytkownika (materiały o ekstremalnie niskiej emisji VOC) czy bezpieczeństwo pracy.

Gdzie widzisz swoją rolę?

Rolą marki Sika jest w pełni wykorzystywać swój potencjał do kreowania innowacyjnych, przyjaznych środowisku rozwiązań budowlanych, które będą inspiracją do globalnych zmian w branży. To nasz obowiązek jako międzynarodowego koncernu, który chce pozytywnie wpływać na przyszłość nas wszystkich.

Gdzie widzisz niszową ścieżkę dla zrównoważonego budownictwa?

To, co dziś jest niszą w zrównoważonym budownictwie, jutro powinno być standardem stosowanym na całym świecie. Zrównoważone budownictwo to wciąż nowość w projektach indywidualnych. W Sika pracujemy nad zmianą tego stanu rzeczy – nasze nawet najbardziej innowacyjne rozwiązania dostępne są także dla klienta indywidualnego. Wierzymy bowiem, że małe kroki prowadzą do wielkich celów.