W dobie efektownych wnętrz biurowych białe sufity podwieszane wydają się zbyt standardowe, by nie rzec nudne. Ale ich rolą jest nie tylko wygląd. Pomagają doświetlić wnętrza, a to przekłada się na niższe zużycie energii. Wpływają też na wyciszenie i koncentrację pracowników. Biel sprawia więc, że wnętrze jest bardziej ekologiczne i przyjazne.

Choć na rynku wnętrz komercyjnych, głównie biur, hoteli i galerii handlowych panuje moda na różnorodność, zabawę kolorem, formą, fakturą i materiałami, zaczynają pojawiać się realizacje, które idą pod prąd. „Less is more” – te słowa znanego architekta Ludwiga Mies van der Rohe doskonale oddają nowy trend. Patrząc na różnorodność wnętrz komercyjnych, w których projektanci zdecydowali się na zastosowanie bieli jako motywu przewodniego, śmiało można stwierdzić, że nie ma pomieszczeń, w których ta jednolita kolorystyka się nie sprawdzi.

Kolor biały jest wręcz idealny do obiektów użyteczności publicznej. Trzeba tylko użyć go umiejętnie, tak aby uniknąć nudy i banału. Stosując materiały o różnych strukturach, różne odcienie bieli, grając formami, fakturami i tworzonymi przez nie światłocieniami można uzyskać naprawdę interesujący efekt – przekonuje architekt Anna Baczkowska, menedżer ds. technicznego wsparcia w firmie Armstrong.

Na dowód prezentuje realizacje z zastosowaniem akustycznych mineralnych i metalowych sufitów podwieszanych tej firmy: pomieszczenia biurowe, recepcje, sale konferencyjne i wykładowe, korytarze, stołówki pracownicze, wnętrza sklepów, muzea, obiekty medyczne czy mniejsze kliniki zdrowia i urody.

Stworzenie atrakcyjnego, monochromatycznego wnętrza wymaga wyobraźni i swobody w żonglowaniu formami, materiałami oraz światłem. Warto pamiętać, że biel ma aż 140 ciepłych i zimnych odcieni, które komponują się ze wszystkimi innymi kolorami. Zaletą zastosowania bieli jako bazy jest możliwość uzyskania całkowitej zmiany wyglądu pomieszczenia poprzez sezonową wymianę dodatków jak meble czy wykładziny. Szczególnie cenią to sobie najemcy biur, gdyż w wielu firmach – by pobudzić nową energię w pracownikach – zmiana wystroju biura odbywa się regularnie.

Białe mineralne sufity podwieszane Armstrong, oprócz skutecznego kształtowania przyjaznej akustyki we wnętrzach, pozwalają dowolnie kreować wygląd pomieszczeń. Można je zamontować na całej powierzchni sufitu – uzyskując efekt jednolitej powierzchni. Jak również zastosować sufity wyspowe, które pozwalają wykreować prawdziwie rzeźbiarskie formy, gdyż dostępne są w dowolnych kształtach, od regularnych prostokątów i kół, po nieregularne panele. Zabawę formą, przy zachowaniu wszelkich właściwości akustycznych, dają też panele Baffles montowane pionowo do stropu. Ustawienie ich w ciągu wprowadza wyraźną grę bielą i kształtem na suficie.

Biel daje efekt eko

Większość białych paneli sufitowych Armstrong charakteryzuje się odbiciem światła na poziomie 80-90 proc., co zapewnia znakomite doświetlenie wnętrz – szczególnie ważne w przypadku biur, galerii sztuki czy sal muzealnych. Nie bez znaczenia jest to, że dzięki tak wysokim współczynnikom odbijania światła, ogranicza się zużycie energii elektrycznej.

Zastosowanie koloru białego we wnętrzu daje efekt nie tylko wizualny, ale i psychologiczny: utrzymane w tej tonacji pomieszczenia budują pozytywny wizerunek marki już od samego wejścia. Biel jest skutecznym narzędziem w tworzeniu komunikacji marketingowej firmy – użyta we wnętrzach jako barwa dominująca, daje sygnał: ”Tej firmie można zaufać”. I co nie mniej ważne, wpływa na wyciszenie, uspokojenie użytkowników wnętrz.

Podobne informacje