• 8 lutego 2023

To była ważna edycja 4 Design Days

To była ważna edycja 4 Design Days

To była ważna edycja 4 Design Days 959 640 PLGBC

Tegoroczna edycja 4 Design Days zgromadziła blisko 14,5 tys. uczestników, w tym 6 tys. gości biznesowych oraz 8,5 tys. pasjonatów designu. 4 Design Days w liczbach to: blisko 150 wystawców z kraju oraz ze świata, ponad 40 debat z udziałem 320 prelegentów. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC było Partnerem Instytucjonalnym tego wydarzenia, a wśród prelegentów i prelegentek pojawiły się Alicja Kuczera, Dyrektorka Zarządzająca oraz Dorota Bartosz, Dyrektor Techniczna ds. Budownictwa Zrównoważonego.

Przeczytaj relacje ze spotkań

W dniach 26-29 stycznia wnętrza Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach zamieniły się w wielką arenę rozmów o architekturze, designie, nieruchomościach, rozwoju miast czy zrównoważonym projektowaniu. Padło wiele ważnych i inspirujących do działania opinii i wniosków, które pozostaną w naszych głowach na bardzo długo.
Rozmawialiśmy o zadaniach, jakie ma do spełnienia współczesna architektura i design w trosce o lepsze jutro. Co architektura i design mogą zrobić, by nasze dzieci miały szansę cieszyć się światem w kształcie, który my znamy. Wnioski? Choćby taki, że architekturę może zniszczyć nie tylko komercjalizacja, ale też brak kontroli nad partycypacją społeczną, która jest dobra, ale potrzebuje kuratora. Bez niego powstaną budynki, z których nikt nie będzie korzystał, a to cios nie tylko dla miasta, ale także dla środowiska. Taki m.in. wniosek płynie z sesji 4DD „Czas na refleksję – czy idziemy w dobrym kierunku?”.

Zastanawialiśmy się, jak zapewnić długowieczność produktom. Goście podkreślali, że projektanci powinni tworzyć rzeczy, które dla ich użytkowników staną się ważną częścią ich życia, a osiągnąć to mogą poprzez ponadczasowy design.

Słuchaliśmy także znanych ukraińskich architektów i przedstawicieli branżowych instytucji tego kraju. Na Ukrainę patrzy dziś cały świat. My spojrzeliśmy w jej przyszłość i zastanawialiśmy się, jak powinien wyglądać plan jej odbudowy – miejmy nadzieję, jak najszybszej. Niektórzy z szefów pracowni projektowych w Ukrainie zamienili biurka na okopy, ale zadbali wcześniej o to, żeby ich pracownie mogły funkcjonować normalnie – na ile pozwalają na to naloty i ataki rakietowe. I mimo to pracują nad nowym kształtem powojennej architektury.

4 Design Days co roku jest też miejscem rozmów o zrównoważonej architekturze i projektowaniu. Prelegenci ostrzegali przed green washingiem, którym jesteśmy atakowani codziennie: w reklamach, rozmowach i obietnicach na tematy klimatyczne. Część cyklów życia niektórych rozwiązań “eko” bywa mocno energochłonna lub nieprzetwarzalna.

Poznaliśmy też wspaniałe budynki, które powstają dzięki pracy świetnych architektów, śmiałej wizji deweloperów i inwestorów oraz wyjątkowe produkty od cenionych projektantów i producentów – w sumie na siedmiu scenach rozmawiało ze sobą ponad 320 prelegentów.

4 Design Days to także miejsce, w którym doceniamy dobrą architekturę i niepowtarzalny design. Za nami dwie gale przyznania nagród: Property Design Awards 2023 i Dobry Design 2023.

4 Design Days to nie tylko kilkadziesiąt dyskusji, wystąpień, spotkań w dniach dla biznesu, ale też bogaty program dni otwartych – warsztaty, wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi, rozmowy z gwiazdami telewizji i internetu, atrakcje dla dzieci, bo to one w przyszłości będą tworzyć świat, który nas otacza.

Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejną, 8. edycję 4 Design Days 2024 w dniach 25-28 stycznia w MCK w Katowicach!

Skip to content