• 17 czerwca 2020

Warszawski biurowiec Bobrowiecka 8 z certyfikatem BREEAM Excellent

Warszawski biurowiec Bobrowiecka 8 z certyfikatem BREEAM Excellent

Warszawski biurowiec Bobrowiecka 8 z certyfikatem BREEAM Excellent 1024 681 PLGBC

Materiał Partnera

Biurowiec Bobrowiecka 8, za certyfikację którego odpowiedzialne było Sweco Consulting, otrzymał certyfikat BREEAM Final na poziomie Excellent. To jeden z nielicznych przypadków na rynku, gdzie dzięki świetnej współpracy ze wszystkimi uczestnikami projektu udało się podnieść poziom certyfikacji w stosunku do etapu projektowego.

Zintegrowany proces projektowania, dobra wola i pozytywne nastawienie inwestora, projektantów i pozostałych uczestników procesu realizacji inwestycji pozwoliły na podniesienie pierwotnie założonego celu z oceny Very Good na Excellent. Dla konsultanta zrównoważonego budownictwa to wymarzone warunki do współpracy i możliwości wykazania się.

Biurowiec Bobrowiecka 8 cechuje ponadczasowa architektura autorstwa JEMS Architekci oraz zaawansowane rozwiązania technologiczne, które gwarantują najwyższy komfort pracy. Inwestycja to 25 000 m2 powierzchni biurowo-usługowej klasy A, której komercjalizacja przekroczyła poziom 96,5%. Budynek powstał zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a poza certyfikatem BREEAM wyróżnia go system modelowania BIM wykorzystany podczas realizacji. W biurowcu zastosowano wiele rozwiązań proekologicznych. Jednym z nich jest oszczędzający energię i obniżający koszty wspólne system VRV odzyskujący ciepło z serwerowni do podgrzewania wody użytkowej, wykluczający dzięki temu konieczność użycia ciepła miejskiego do podgrzania wody. Dodatkowo zastosowano baterie umywalkowe na podczerwień ograniczające zużycie wody, zamontowano rozwiązania przyjazne cyklistom w postaci stojaków rowerowych oraz szatni z prysznicami dla rowerzystów. Natomiast w pobliżu inwestycji została zainstalowana stacja ładowania pojazdów elektrycznych – EVBox z linii businessline o mocy 22kW.

Podczas realizacji biurowca wykorzystano przemyślaną koncepcję integracji architektury z zielenią, za wprowadzaniem której przemawia mnogość zalet zarówno dla obiektu, środowiska, jak i jego użytkowników. Zieleń występuje wokół inwestycji oraz na wewnętrznych dziedzińcach budynku, które pełnią także funkcję Ogrodu Sztuki. Roślinność znajdująca się na terenie Bobrowieckiej 8 to wysokie brzozy, krzewy oraz niskopienna zieleń. Dla całości zaprojektowano też dyskretne, zgodne z certyfikacją oświetlenie zewnętrzne.

Uzyskanie końcowego certyfikatu z wyższą oceną potwierdza najwyższy standard Bobrowieckiej 8, która jest biurowcem zrównoważonym, gwarantującym swoim użytkownikom lepsze warunki do życia i pracy. Już na etapie projektowania zależało nam, aby budynek spełniał wymagania BREEAM, co potwierdził certyfikat Interim. Ciężko pracowaliśmy nad uzyskaniem wyższej noty w ocenie końcowej, co pozytywnie wyróżnia budynek na tle innych certyfikowanych biurowców – mówi Dariusz Sokołowski, Prezes Zarządu Spectra Development.

Tylko nieliczne i wyjątkowe budynki uzyskują wyższą ocenę BREEAM niż przyznano na etapie projektu. Warto podkreślić, że certyfikat obejmuje również powierzchnie najmu, co dodatkowo potwierdza wysokie zaangażowanie Inwestora i kompleksowe podejście do tematu ekologicznego budownictwa – mówi Edyta Chromiec, Assessor BREEAM Interantional New Construction, Sweco Consulting.

Skip to content