Latem 2018 r. budynek biurowy Wronia 31 osiągnął najwyższą możliwą ocenę w wielokryterialnym systemie certyfikacji BREEAM – Outstanding, z bardzo wysokim wynikiem 86,7%. Jest to pierwszy budynek w Polsce oceniany w schemacie BREEAM 2013, który otrzymał certyfikat finalny na takim poziomie. Deweloperem jest Ghelamco GP3 Sp. z o.o. Wronia SKA, za projekt odpowiada Jaspers Eyers & Partners. W zakresie certyfikacji obiektu konsultantem było Sweco Consulting.

Warto zaznaczyć, że jest to osiągnięcie niecodzienne. Wynik pozwolił Wroniej na zakwalifikowanie się do pierwszych pięciu najwyżej ocenianych w schemacie BREEAM budynków w Polsce! Dodatkowym wyróżnieniem jest też nominacja Wroniej 31 do prestiżowego konkursu BREEAM Awards. Nagrody te są wyrazem uznania za zaangażowanie w specyfikację, projektowanie, budowę i zarządzanie budynkami certyfikowanymi w systemie BREEAM – znalezienie się na liście konkursowej wśród najlepszych z najlepszych to duże wyróżnienie i powód do dumy. Na ostateczny wynik i rozdanie nagród musimy zaczekać do 4 marca br.

Co sprawia, że Wronia 31 wyróżnia się na tle innych obiektów biurowych? Zarówno na etapie projektu, jak i w procesie budowy inwestycji podjęto kompleksowe działania dążące do minimalizacji jego oddziaływania na środowisko i stworzenia przyjaznych i ekologicznych przestrzeni. Budynek wykonano z wysokiej jakości materiałów cechujących się dużą trwałością – część z nich, m.in. fasada aluminiowa, beton, zbrojenie i niemal 100% użytej w budynku izolacji, opatrzone są certyfikatami ISO 14001, co potwierdza odpowiedzialne pozyskanie surowców i produkcję materiałów.

Wronia 31 to budynek cechujący się dużą energooszczędnością. Na wszystkich etapach cyklu życia obiektu wykorzystano rozwiązania przyczyniające się do minimalizacji zużycia energii. Podczas budowy monitorowano zużycie energii elektrycznej, by móc reagować na wszelkie niepokojące odchylenia, w efekcie czego całkowita konsumpcja została zmniejszona o 11% w stosunku do ustalonych założeń. Jako najkorzystniejsze rozwiązanie zapewniające najniższą spośród porównywanych systemów emisję CO2 wybrano system ogrzewania i chłodzenia oparty na jednostkach VRV. Na podstawie analizy wind dobrano urządzenia najbardziej efektywne dla obiektu, z rozwiązaniami oszczędzającymi energię, takimi jak napęd regeneracyjny, inteligentny system sterowania i oświetlenie LED. Zastosowano także energooszczędne oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz budynku. Wykonana symulacja energetyczna wykazała wysoki poziom oszczędności energii, wynoszący blisko 28% względem budynku referencyjnego.

Korzystna jest również lokalizacja obiektu na warszawskiej Woli, ułatwiająca użytkownikom korzystanie z transportu publicznego. W budynku dostępna jest dedykowana infrastruktura rowerowa (stojaki, prysznice i szafki), a także stacje do ładowania samochodów elektrycznych.

Rozwiązania zastosowane w budynku Wronia 31 sprawiają, że jest to obiekt ekologiczny, oszczędny w zakresie zużycia energii i wody i przyjazny dla użytkownika. Ocena Outstanding jest także potwierdzeniem współpracy na wysokim poziomie wielu interesariuszy, specjalistów, projektantów i konsultantów, pozwalającej uzyskać najlepszy możliwy efekt. Obecnie wśród użytkowników budynku przeprowadzana jest ankieta, tzw. post-occupancy evaluation, w której oceniają oni budynek m.in. pod kątem jakości środowiska wewnętrznego i dostępności. Wyniki ankiety posłużą do jeszcze lepszego zrozumienia potrzeb użytkowników i optymalizacji budynku.

Podobne informacje