• 7 listopada 2022

Zainspirowany rzeką – niezwykły budynek z „pofalowanymi” fasadami WICONA

Zainspirowany rzeką – niezwykły budynek z „pofalowanymi” fasadami WICONA

Zainspirowany rzeką – niezwykły budynek z „pofalowanymi” fasadami WICONA 1024 682 PLGBC

Materiał partnera

Kolejny, spektakularny obiekt z rozwiązaniami WICONA, powstał w sercu Göteborga (Szwecja). Falująca szklana fasada biurowca Våghuset, wykonana w systemach WICTEC EL evo oraz fasady WICTEC 50, wpisuje budynek w portową historię miasta, a jednocześnie jest odzwierciedleniem życia i ruchu, który jest nieodłącznym elementem miejskiego otoczenia.

Trzynastopiętrowy biurowiec Våghuset o powierzchni 10.000 metrów kwadratowych jest częścią rozwoju urbanistycznego centrum Göteborga. Dzięki wyjątkowej formie fasady w kształcie fali, stał się jedną z ciekawszych form architektonicznych w skali Europy. Jednocześnie wraz z całą infrastrukturą lokali usługowych jest obiektem przystosowanym do potrzeb i życzeń najemców.

Inspiracją twórców z pracowni White Arkiteker, stała się historia Göteborga, miasta portowego, które, stanowiąc punkt orientacyjny na mapie Szwecji, było największym miastem handlowym na zachodnim wybrzeżu kraju. Pofalowany kształt fasady jest bardzo żywy, dzięki swoim licznym odbiciom. Zewnętrzna część budynku promieniuje, a wnętrze wypełnia naturalne światło. Pomysłem na wygląd zewnętrzny jest podkreślenie podobieństwa do pobliskiej wody, najważniejszego elementu krajobrazu miasta. Projekt ukazuje również historię o żelaznej „fali” miasta. Szwecja eksportowała dużo żelaza i aby je zważyć, w tym samym miejscu, w którym dziś znajduje się Våghuset, stała waga. Stąd nazwa obiektu „Dom wagi”.

– Budynek składa się w sumie z 264 profili łukowych o czterech różnych kształtach, które są rozmieszczone na pofalowanej elewacji i na zaokrąglonych krawędziach budowli. W trakcie budowy obowiązywały wysokie wymagania, które musiały być przestrzegane w całym procesie, złożone wymagania dotyczące redukcji dźwięku, współczynnika U, współczynnika Lt i współczynnika G. Wymagany był również udział materiałów pochodzących z recyklingu oraz posiadających certyfikat „Byggvarubedömningen”, który ocenia produkty związane z budownictwem na podstawie ich zawartości chemicznej, wpływu na środowisko w trakcie cyklu życia, a co za tym idzie, również wpływu społecznego w łańcuchu dostaw. Rzwiązania WICONA z pomocą firmy Staticus, spełniły w stu procentach wymagania dla tego projektu – mówi Hubert Wiśniewski, country menager WICONA Polska.

Jednym z większych wyzwań w biurowcu Våghuset było zakrzywione szkło oraz profile, tym bardziej, że projekt uwzględnia zarówno wklęsłe jak i wypukłe powierzchnie. Trudne okazało się znalezienie dostawcy szyb wypukłych zakrzywionych do wewnątrz, ale najtrudniejsze było zablokowanie profili poziomych w ostrym promieniu, ponieważ mają one skomplikowane wnętrze z komorami, czy stopniami izolacyjnymi.

Dlatego do wykonania pofalowanej formy wykorzystano systemy WICTEC EL evo oraz fasady WICTEC 50 marki WICONA.

– WICTEC EL evo stanowi innowacyjny modułowy system ścian osłonowych, który można projektować w zależności od indywidualnych wymagań architektów. W systemie WICTEC EL evo stosujemy całkowicie nowy system odwodnienia. Ugięcia stropu budynku są kompensowane z wykorzystaniem opatentowanej technologii „sprężystej uszczelki”. Uszczelka ta jest instalowana w poziomej linii pomiędzy modułami fasady elementowej. Pozwala to na zastosowanie relatywnie wąskich profili, nawet przy występowaniu skrajnych ugięć stropów budynku – komentuje szef polskiego oddziału WICONA.

W przypadku WICTEC 50 system umożliwia realizację szerokiej gamy wymagań inwestora, dokonywanych w ramach niewielkich modyfikacji bez zmian wyglądu zewnętrznego fasady.

Dzięki zastosowaniu tak wysoce zaawansowanych technologicznie rozwiązań, każdy szczegół budynku jest starannie zaplanowany pod względem funkcjonalnym i wizualnym, pozwalając na przeplatanie się historii z teraźniejszością.

Budynek Våghuset posiada certyfikat BREEAM Excellent, co mówi nam, że duży nacisk położono na materiały i stworzenie zdrowych przestrzeni do pracy. Nawet sam obszar uzyskał certyfikat City Lab, co oznacza, że jest on częścią zrównoważonego rozwoju miasta – jest to pierwszy w Szwecji obiekt, który otrzymał ten certyfikat.

Architekt: White Arkitekter
Wykonawca: NCC
Firma budowlana (WICONA facades): Staticus / ACC Glas och Fasadkonsult
Rozwiązania firmy WICONA: WICTEC EL evo oraz fasady WICTEC 50
Zdjęcia: Felix Gerlach

Skip to content